
Peter Lipa
Symphony
28. 7., 20:00, Slovenský rozhlas (Slovak Radio)
[ Please, scroll down for the English version ]
Peter Lipa & Band
Svetlana Rymarenko / spev
Simona Hulejová / spev
Samuel Hošek / spev
Symfonický orchester Viva Musica!
Michaela Rózsa Růžičková / dirigentka
Pavel Bogacz ml. / koncertný majster
Spevák, skladateľ, dramaturg a organizátor jazzového diania. Je najvýznamnejšou osobnosťou slovenskej jazzovej scény. Jeho hudba vychádza zo spojenia jazzu a blues a ako prvý spevák na Slovensku uplatňuje v jazzovej hudbe slovenčinu. Vytvoril osobitý vokálny prejav s dôrazom na text, ktorého rytmické možnosti zároveň prenáša do hudobného prejavu. Peter Lipa v roku 2023 oslavuje okrúhle 80. narodeniny. Pri tejto príležitosti pripravujeme narodeninový koncert so sprievodom Orchestra Viva Musica! pod taktovkou Michaely Rózsa Růžičkovej a za účasti ďalších hudobných hostí. „Vďaka festivalu Viva Musica! budem zase stáť na veľkej scéne a za mnou les sláčikových a dychových nástrojov. Takáto príležitosť sa nám, obyčajným smrteľníkom z druhej strany hudobnej zemegule, tak často nenaskytne. A znieť budú všetky moje piesne v nových úpravách. Už teraz mám trému. Nemôžem len počúvať tú krásu, nesmiem pri tom zabudnúť, že musím spievať tak, aby aj všetci muzikanti mali radosť z toho, že sme tam spolu. A to podstatné sú diváci. Sedieť v hľadisku a byť súčasťou toho momentu, keď sa to celé rozozvučí, je zážitok jedinečný. V takýchto chvíľach máme my na scéne šancu povedať vám o živej hudbe o niečo viac, než vie internet a telefón. A my tú šancu využijeme,“ uviedol Peter Lipa. Koncert sa uskutoční 28. júla 2023 o 20:00 hod. vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu.
Upozorňujeme návštevníkov, že z koncertu sa bude robiť televízny záznam v spolupráci s RTVS.
___
Peter Lipa je najvýznamnejšia osobnosť slovenskej jazzovej scény. Jeho hudba vychádza zo spojenia jazzu a blues. Vytvoril osobitý vokálny prejav s dôrazom na text a ako prvý spevák na Slovensku uplatňuje v jazzovej hudbe slovenčinu. Vychádza z rytmických možností jazyka a prenáša ich do hudobného prejavu. V jeho repertoári nájdeme tradicionály, štandardy z oblasti swingu a moderného jazzu. V roku 1975 stál pri zrode medzinárodného festivalu Bratislavské jazzové dni, ktorého je zároveň dramaturgom. V roku 1990 vznikla Slovenská jazzová spoločnosť a odvtedy je Peter Lipa jej prezidentom. Dnes sa môže pochváliť tým, že spieval na všetkých kontinentoch. Väčšina jeho piesní je zaznamenaná na hudobných nosičoch, aj keď kuriozitou je, že svoju prvú platňu z dôvodu komunistickej cenzúry vydal až vo svojich 40. rokoch. Jeho najsilnejším zážitkom zo sveta hudby bol duet s Bobbym McFerrinom, ku ktorému ho vyzval sám maestro na záver svojho bratislavského koncertu v roku 1986. Peter Lipa pochádza z Prešova a k hudbe inklinoval od detstva. Od svojich dvanástich rokov sa učil hrať na husliach, neskôr na trúbke, trombóne a na gitare. Vyštudoval Stavebnú fakultu na Slovenskej vysokej škole technickej v Bratislave (dnešná Slovenská technická univerzita) a pracoval ako redaktor Československého rozhlasu. Jeho prvá skupina bola Struny a neskôr pôsobil v skupinách Istropilana, Blues Five, Orchester Gustáva Offermana, Revival Jazz Band, T+R Band a Lipa Andršt Blues Band. V roku 1968 získal s Blues Five na 2. beatovom festivale v Prahe cenu Objav festivalu. V roku 1978 založil vlastnú formáciu Combo a tento projekt ho v rôznych podobách sprevádza do súčasnosti pod názvom Peter Lipa Band. Peter Lipa je laureátom Ceny Nadácie Tatra banky za umenie.
Speváčka s jedinečným hlasom Svetlana Rymarenko pochádza z hudobníckej rodiny. Vyštudovala manažment, ale už popri štúdiu pôsobila v rôznych kapelách. V súčasnosti je členkou a cappella zoskupenia Fragile, zároveň pôsobí vo vlastnom projekte Svetlana Rymarenko & Band a je vyhľadávanom speváčkou a vokalistkou.
Sella Luna, vlastným menom Simona Hulejová, je slovenská speváčka, ktorá vyrastala v srdci Liptova a od útleho detstva sa venovala slovenskému folklóru. Je vnučkou známej folklórnej speváčky Anny Hulejovej, s ktorou začínala na pódiách veľkých festivalov. Je laureátkou mnohých súťaží ako napríklad Cena Janky Guzovej alebo Slávik Slovenska a ako sólistka sa zúčastnila niekoľkých veľkých festivalov (Východná, Grape, Uprising). Vyštudovala jazzový spev na renomovanej škole VOŠ a Konzervatoř Jaroslava Ježka v Prahe. Spolupracuje s poprednými jazzovými hudobníkmi na slovenskej aj českej scéne ako Stanislav Palúch, Peter Korman, Daniel Šoltis, Oskar Török, Miroslav Hloucal, Ondřej Kabrna a ď. Nahrala duet na jazzový album Samuela Hošeka, ktorý produkoval známy slovenský klavirista a aranžér Ľuboš Šrámek. V súčasnosti sa venuje vlastnej tvorbe v kapele Baron Haze, s ktorou nahrala live session v štúdiu Svárov a v roku 2023 plánujú vydať debutový album.
Samuel Hošek je multitalentovaný spevák, výtvarník a performer. V roku 2020 vydal svoj autorský debutový album Our Time Is Now v spolupráci s hudobným producentom Jurešom Fallgrappom Líškom. V máji 2023 vydal v poradí svoj druhý album s názvom Peace v spolupráci s Nikolajom Nikitinom a Ľubošom Šrámekom, na ktorom sa podieľala špička slovenskej a českej jazzovej scény. Samuel je víťazom viacerých amerických a európskych súťaží. Ako 16-ročný získal štipendium na súkromnej škole v USA, ktorá sa umiestňuje v TOP 50 najlepších súkromných škôl v Amerike. Vyštudoval divadelnú fakultu na Vysokej škole múzických umení v Bratislave a jazzový spev na VOŠ Jaroslava Ježka v Prahe. Aktuálne študuje na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave na katedre Intermédií a maľby. Účinkuje v muzikáli The Czech Cabaret Show v pražskom divadle Royal. Popri sólovej kariére spolupracuje ako vokalista s Marikou Gombitovou, Benom Cristovaom či s Luciou Bílou. Päť rokov pôsobil aj ako hlasový kouč na British International School v Bratislave.
Slovenská dirigentka Michaela Rózsa Růžičková je všestranná hudobníčka, ktorej bohaté skúsenosti v žánri klasickej, popovej a filmovej hudby ju priviedli k spolupráci s renomovanými orchestrami, režisérmi a interpretmi. Svoju koncertnú kariéru odštartovala v roku 2010 pozvaním dirigovať záverečný koncert medzinárodného hudobného festivalu Mladá Praha so Symfonickým orchestrom hlavného mesta Prahy FOK. Po skončení štúdia dirigovania na Akadémii múzických umení v Prahe, kde študovala okrem iného aj pod vedením Jiřího Bělohlávka, asistovala medzinárodne uznávanému dirigentovi Janovi Latham-Koenigovi v Štátnej opere v Prahe s Verdiho operou Trubadúr. Odvtedy sa pravidelne objavuje na koncertných a festivalových pódiách pred prestížnymi symfonickými orchestrami, akými sú Symfonický orchester Českého rozhlasu, Symfonický orchester hlavného mesta Prahy FOK, Symfonický orchester Slovenského rozhlasu či Komorná filharmónia Pardubice. Ako štúdiová dirigentka spolupracovala s renomovanými režisérmi a nahrala niekoľko desiatok svetových aj tuzemských filmových soundtrackov. Medzi inými spolupracuje so skladateľmi ako napríklad Javier Navarrete, Antoni Komasa–Lazarkiewicz, Nick Urata, Philip Klein, Erwin Gutawa, Petr Malásek, Michal Novinski, Jan P. Muchow či Ondřej Soukup. Spolupracuje tiež s prestížnymi umelcami nielen česko-slovenského formátu (Richard Müller, Miro Žbirka, Jana Kirschner, Peter Lipa, Ondřej Brzobohatý a ď.), ale aj s medzinárodnými hviezdami ako rapper Will.I.Am, americký hudobný producent Onree Gill, indonézska hviezdna skupina God Bless či jazzový gitarista Tohpati. Ako speváčka sa Michaela pohybuje v rôznych žánroch – od opery a muzikálu až po pop a etno hudbu. Operný spev študovala pod vedením Magdalény Hajóssyovej. Bohaté znalosti inštrumentácie a praktické skúsenosti z koncertných pódií i z nahrávacieho štúdia z nej urobili vyhľadávanú hudobnú aranžérku. V spolupráci so svojím manželom, skladateľom a klaviristom Jurajom Růžičkom, sa špecializuje na medzižánrové fúzie a kombinácie klasického orchestrálneho zvuku s elektronikou.
Symfonický orchester Viva Musica! vznikol v roku 2005 v rámci festivalu Viva Musica! a tvoria ho špičkoví hráči z významných slovenských a českých orchestrov. Repertoárový záber orchestra je široký a zahŕňa okrem štandardného klasického repertoáru aj aranžmány známych jazzových, popových a rockových hitov. Orchester pravidelne účinkuje v rámci festivalu Viva Musica!, kde okrem iného sprevádzal operné hviezdy ako Ramón Vargas, Dmitry Hvorostovsky, Sonya Yoncheva, Measha Brueggergosman, Stefan Pop, Adriana Kučerová, Ľubica Vargicová, Jana Kurucová, Pavol Bršlík, Miroslav Dvorský, Dalibor Jenis či Štefan Kocán pod taktovkou dirigentov ako Juraj Valčuha, Martin Leginus, Constantine Orbelian, Srboljub Dinić, Rastislav Štúr, Branislav Kostka, Oskar Rózsa či Michaela Rózsa Růžičková. Orchester Viva Musica! účinkoval v rámci medzinárodného samitu NATO v Bratislave (2009), slávnostného otvorenia komplexu Eurovea (2010), v rámci galavečera spojeného s odovzdávaním Cien Nadácie Tatra banky za umenie, v rámci galavečera Krištáľové krídlo a ď. Pri príležitosti 25. výročia Nežnej revolúcie Orchester Viva Musica! v medzinárodnom zložení uviedol symfonickú kantátu Oskara Rózsu Under My Spell so sólistkou Adrianou Kučerovou vo Viedni (Stephansdom), Budapešti (Bazilika sv. Štefana) a v Prahe (Katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha). V rámci festivalu Viva Musica! orchester spolupracoval na uvedení projektov ako Zem spieva – uvedenie filmu Karola Plicku so sprievodom orchestra (2017), Viva klasika! – koncert v spolupráci so študentmi slovenských konzervatórií (2017), Pavol Barabáš: Symfónia o Zemi (2019), Štvorkoncert (2019), Ľubica Čekovská: Portrét (2020), uvedenie filmu Jánošík bratov Siakeľovcov so sprievodom orchestra pri príležitosti Storočnice slovenského filmu (2021) a ď.
Peter Lipa & Band
Svetlana Rymarenko / vocals
Simona Hulejová / vocals
Samuel Hošek / vocals
Viva Musica! orchestra
Pavel Bogacz Jr. / concert master
Michaela Rózsa Růžičková / conductor
Singer, composer, dramaturge and organiser of Bratislava Jazz Days festival. Peter Lipa is the most distinguished figure on the Slovak jazz scene. His music comes from a combination of jazz and blues, and he uses the Slovak language in jazz music (the first singer in Slovakia to do so). He has created a personal vocal expression with emphasis on the text, whose rhythmic potential he transfers at the same time to a musical form. Peter Lipa in 2023 is celebrating a round 80 years. On this occasion we are preparing a birthday concert with accompaniment by the Viva Musica! orchestra conducted by Michaela Rózsa Růžičková, and with other guest musicians participating. “Thank you to Viva Musica! festival! Once again I’ll be on a big stage, and behind me a forest of string and wind instruments. It isn’t often such an opportunity is offered to us ordinary mortals from the far side of the musical globe. And all of my songs will be performed in new arrangements. I’ve got the shivers already. I cannot just hear that beauty, I must not forget that I have to sing it so that all the musicians will rejoice that we are together. And the essential is the audience. To sit in the auditorium and be part of that moment, when the sound rings out at its fullest, that is a unique experience. At such moments we who are in the scene have a chance to say something more to you about live music than the internet or telephone can. And we are using this chance,” Peter Lipa declared. The concert will be held on July 28, 2023 at 20:00 in the Large Concert Studio of Slovak Radio.
We would like to inform the visitors that the concert will be recorded for television in cooperation with RTVS (Radio and Television of Slovakia).
___
Peter Lipa is the most important personality on the Slovak jazz scene. Over the years he has fashioned distinctive vocal performance with an emphasis on the lyrics. His music comes from a combination of jazz and blues influenced by singers like Jimmy Rushing, Ray Charles, Al Jarreau, Joe Cocker, or Bobby McFerrin. He was the first singer who used Slovak language in jazz. He works with rhythmical possibilities of the language as a means of musical expression. Lipa’s repertoire contains blues, swing, and jazz standards as well as his own original compositions. In the 80s he ranked among the first five male European jazz singers according to Jazz Forum. When a group of jazz enthusiasts organized the first edition of the Bratislava Jazz Days in 1975, certainly none of them expected that the festival would become a European-level event, where world jazz stars perform every year. The Slovak Jazz Society was established in 1990 after the Velvet Revolution and Lipa has been the president ever since. As a singer he has performed on all continents, and he has recorded 25 albums in both Slovak and English languages. Due to the communist censorship Lipa was not allowed to release an album, consequently his very fist album came out when he was 40 years old. His most powerful musical experience was duet with Bobby McFerrin. Lipa was invited to join him on stage during his concert in Bratislava 1986. As a child Lipa has studied violin, trumpet, trombone, and guitar. He graduated from the Faculty of Civil Engineering in the Slovak Technical University in Bratislava, and he has worked as editor in the Czechoslovakian Radio. He started to work as a musician in the early 1960s. He was lead singer of bands such as Strings, Istropilana, Blues Five, Gustav Offerman Orchestra, Revival Jazz Band, T + R Band and Lipa-Andršt Blues Band. In 1968, the Blues Five was honoured as a discovery of the 2nd Beat Festival in Prague. In 1978 he started his own band, Combo. Currently, he also sings with the Visegrad Blues Band, EU4 and Traditional Club. Peter Lipa is a laureate of the Tatra Bank Foundation Award.
Svetlana Rymarenko, a singer with a unique voice, comes from a musical family. She studied management, but in addition to her studies, she sang in various bands. Currently, she is a member of the a cappella group Fragile, she also works in her own project Svetlana Rymarenko & Band and is a popular singer and vocalist.
Simona Hulejová (Sella Luna) is Slovak singer who grew up in the heart of Liptov region where she has been engaging with Slovak folk music from a very young age. She is a granddaughter of famous folk singer Anna Hulejová with whom she has performed in a number of festivals. She has received various awards such as Janka Guzova Award or Nightingale of Slovakia. As a soloist she has performed in the festivals such as Východná, Grape, or Uprising. She studied jazz singing at the VOŠ and Conservatory of Jaroslav Ježek in Prague. She regularly collaborates with renowned Slovak and Czech jazz musicians such as Stanislav Palúch, Peter Korman, Daniel Šoltis, Oskar Török, Miroslav Hloucal, Ondřej Kabrna among others. She has recorded duet as a part of Samuel Hošek’s jazz album, produced by renowned Slovak pianist and arranger Ľuboš Šrámek. Hulejová is currently focusing on her own music in band Baron Haze. Their agenda in 2023 is to release their first debut album.
Samuel Hošek is young interdisciplinary artist. He released his debut album Our Time Is Now in collaboration with Slovak producer Jureš Fallgrapp Líška. In May 2023 he released his second album called Peace in collaboration with Nikolaj Nikitin, Ľuboš Šrámek and some of the most renowned musicians from Czech and Slovak jazz scene. Hošek has won numerous European and American competitions. As a 16-year old he was awarded a scholarship to one of the top 50 private music schools in Amerika. He studied theatre at the Academy of Performing Arts in Bratislava and jazz singing in the VOŠ & Conservatory of Jaroslav Ježek in Prague. He is currently pursuing his master’s degree in Intermedia and painting at the Academy of Fine Arts and Design in Bratislava. He is part of musical The Czech Cabaret Show in the theatre Royal in Prague. As a vocalist he regularly collaborates with singers such as Marika Gombitová, Ben Cristovao and Lucie Bílá.
Michaela Rózsa Růžičková is renowned Slovak conductor and versatile musician working in the field of classical, pop and film music. In 2010 her career escalated after she was invited to conduct the Prague Symphony Orchestra FOK in the final concert of the International Music Festival Young Prague. She was an assistant conductor of the Prague State Opera alongside internationally renowned conductor Jan Latham-Koenig. She has been collaborating with orchestras such as Czech Radio Symphony Orchestra, Prague Symphony Orchestra FOK, Slovak Radio Symphony Orchestra, Chamber Philharmonic Orchestra Pardubice among others. As an experienced studio conductor she has recorded many national and international soundtracks and she has collaborated with prominent film directors. She has been collaborating with composers such as Oscar award recipient Javier Navarrete, Antoni Lazarkiewicz, Nick Urata, Philip Klein, Erwin Gutawa, Petr Malásek, Michal Novinski, Jan P. Muchow and Ondřej Soukup. Rózsa Růžičková has collaborated with some Czech and Slovak pop stars such as Richard Müller, Miro Žbirka, Jana Kirschner, Peter Lipa but also with international pop stars such as rapper Will.I.Am, producer Onree Gill, God Bless or Tohpati. Thanks to her experiences as a conductor and knowledge of instrumentation she is also sought-after arranger and orchestrator of film music. Rózsa Růžičková studied in the Academy of Performing Arts in Prague under maestro Jiří Bělohlávek and opera singing under renowned soprano Magdaléna Hajóssyová.
Viva Musica! Symphony Orchestra was established in 2005 as part of the Viva Musica! and it consists of top players from important Slovak and Czech orchestras. The repertoire of the orchestra is wide and includes, in addition to the standard classical repertoire, arrangements of well-known jazz, pop and rock hits. The orchestra regularly performs as part of the Viva Musica! festival, where, among others, it accompanied opera stars such as Ramón Vargas, Dmitry Hvorostovsky, Sonya Yoncheva, Measha Brueggergosman, Stefan Pop, Adriana Kučerová, Ľubica Vargicová, Jana Kurucová, Pavol Breslik, Miroslav Dvorský, Dalibor Jenis and Štefan Kocán under the baton of conductors such as Juraj Valčuha, Martin Leginus, Constantine Orbelian, Srboljub Dinić, Rastislav Štúr, Branislav Kostka, Oskar Rózsa or Michaela Rózsa Růžičková. Viva Musica! Symphony Orchestra performed as part of the international NATO summit in Bratislava (2009), the opening ceremony of the Eurovea (2010), as part of the gala evening associated with the presentation of the Tatra Banka Foundation Awards for Art, as part of the Crystal Wing gala evening and others. On the occasion of the 25th anniversary of the Velvet Revolution, the Orchestra performed Oskar Rózsa's symphonic cantata Under My Spell with soloist Adriana Kučerová in an international composition in Vienna, Budapest, and Prague. As part of the Viva Musica! festival the orchestra collaborated on projects such as The Earth Sings – the presentation of Karol Plicka's film accompanied by an orchestra (2017), Viva Classic! – concert in collaboration with students of Slovak conservatories (2017), Pavol Barabáš: Earth Symphony (2019), Four-Concert (2019), Ľubica Čekovská: Portrait (2020), presentation of the film Jánošík by Siakel brothers accompanied by an orchestra on the occasion of the Centenary of Slovak Film (2021) and others.
Zmena programu a účinkujúcich vyhradená.
We reserve the right to change the programme and performers.
Momenty z predchádzajúcich ročníkov festivalu nájdete tu:
Galéria