
Kučerová & Lapšanský
21.7., 20:00, Veľký evanjelický kostol
Adriana Kučerová, soprán
Marian Lapšanský, klavír
Ponuku júlových koncertov v rámci 18. ročníka festivalu Viva Musica! doplní spoločný recitál sopranistky Adriany Kučerovej a klaviristu Mariana Lapšanského, ktorý nadväzuje na minuloročnú sériu piesňových recitálov realizovaných vo Veľkom evanjelickom kostole v Bratislave. Adriana Kučerová patrí k najvýraznejším osobnostiam slovenského operného umenia. Hosťovala v Teatro alla Scala v Miláne, v Bavorskej štátnej opere v Mníchove, v Berlínskej štátnej opere, v Štátnej opere vo Viedni, v Opera de Bastille v Paríži či v Teatro Colón v Buenos Aires a spolupracovala s takými dirigentskými osobnosťami ako Daniel Barenboim, Gustavo Dudamel, Vladimir Jurowski, Riccardo Muti či Nicolaus Harnoncourt. Na festivale Viva Musica! naposledy účinkovala v rámci galakoncertu West Side Story pri príležitosti 100. výročia narodenia Leonarda Bernsteina. Pozvanie vystúpiť na festivale opätovne prijal aj medzinárodne uznávaný klavirista, pedagóg a bývalý dlhoročný generálny riaditeľ Slovenskej filharmónie, Marian Lapšanský. V rámci premiérovej spolupráce s Adrianou Kučerovou uvedú výber z piesňovej a klavírnej tvorby Eugena Suchoňa, Antonína Dvořáka, Zdeňka Fibicha, Claudea Debussyho a Leonarda Bernsteina.
Program
Antonín Dvořák (1841 – 1904)
Písně milostné, op. 83 (B.160)
Zdeněk Fibich (1850 – 1900)
Nálady, dojmy a upomínky, op. 41 (výber)
Antonín Dvořák
V národním tónu, op. 73 (B.146)
___
Eugen Suchoň (1908 – 1993)
Výber z úprav slovenských ľudových piesní
Eugen Suchoň
Malá suita s passacagliou, op. 3
(Prelúdium – Arietta – Scherzo – Passacaglia – Reminiscencia)
Claude Debussy (1862 – 1918)
Clair de lune
Pierrot
Apparition
Leonard Bernstein (1918 – 1990)
I Hate Music!
(cyklus piatich detských piesní pre soprán a klavír)
Zmena programu a účinkujúcich vyhradená.
Partner koncertu

Sopranistka Adriana Kučerová absolvovala vokálne štúdium na Vysokej škole múzických umení v Bratislave v triede Viktórie Stracenskej a na Národnom konzervatóriu v Lyone vo Francúzsku. Na konte má ocenenia z medzinárodných súťaží – k najvýznamnejším patrí prvé miesto, absolútne víťazstvo a zisk ďalších štyroch cien na medzinárodnej súťaži Hans Gabor Belvedere vo Viedni v roku 2005. Hosťovala v prestížnych operných domoch ako napríklad Teatro alla Scala v Miláne, Teatro dell'Opera v Ríme, Bavorská štátna opera v Mníchove, Berlínska štátna opera, Štátna opera vo Viedni, Štátna opera v Hamburgu, Opera de Bastille v Paríži, Teatro Colón v Buenos Aires, Tel Aviv Opera, Theater an der Wien, Houston Grand Opera, Dallas Opera; vystúpila tiež v rámci festivalov v Glyndebourne, Salzburg Mozart Wochen, Salzburg Festival, Pražská jar, Ravenna Festival, BBC Proms a ď. Spolupracovala s dirigentskými osobnosťami ako Daniel Barenboim, Gustavo Dudamel, Vladimir Jurowski, Riccardo Muti, Nicolaus Harnoncourt, Fabio Luisi či Kent Nagano. Koncertovala v Taliansku, Nemecku, Francúzsku, Španielsku, Švajčiarsku, Poľsku, Švédsku, Rusku, vo Veľkej Británii, v Japonsku, na Tasmánii a v Českej republike. V sezóne 2021/2022 debutovala ako Violetta Valéry v novom naštudovaní Verdiho opery La traviata v Slovenskom národnom divadle v Bratislave.
Marian Lapšanský na seba upozornil ešte ako študent Konzervatória v Bratislave a následne ako poslucháč Akadémie múzických umení v Prahe, keď sa stal absolútnym víťazom na Smetanovej klavírnej súťaži v Hradci Králové a získal Cenu za najlepšiu interpretáciu diel W. A. Mozarta (1971) a neskôr tiež Cenu Anda-Bührle (1972) na majstrovských kurzoch Gézu Andu v Zürichu. Vo svojom vzdelávaní pokračoval formou postgraduálneho štúdia na Konzervatóriu P. I. Čajkovského v Moskve v triede Viktora Meržanova. K oceneniam, ktoré prispeli k prudkému vzostupu jeho kariéry koncertného umelca, patrí aj titul laureáta na Medzinárodnej tribúne mladých interpretov UNESCO v rámci Bratislavských hudobných slávností. Marian Lapšanský koncertoval na prestížnych medzinárodných koncertných pódiách a festivaloch, spolupracoval s renomovanými orchestrami a dirigentskými osobnosťami a okrem sólovej koncertnej činnosti patrí tiež k vyhľadávaným komorným hráčom. Jeho interpretačné umenie je zachytené na viacerých rozhlasových, televíznych i štúdiových nahrávkach. Je držiteľom niekoľkých prestížnych medzinárodných ocenení, o. i. napríklad Ceny ministra kultúry Slovenskej republiky (2014), ceny Trebbia za celoživotné dielo (2019) či Európskej ceny Gustava Mahlera za rok 2002, udeľovanej v spolupráci s Európskou úniou. Marian Lapšanský pôsobil ako umelecký riaditeľ medzinárodného festivalu Musica nobilis a prezident Medzinárodnej klavírnej súťaže J. N. Hummela v Bratislave. V rokoch 2004 až 2022 bol generálnym riaditeľom Slovenskej filharmónie. Pedagogicky pôsobil na Akadémii múzických umení v Prahe a na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. V súčasnosti je pedagógom na Akadémii umení v Banskej Bystrici a je často pozývaný ako člen do porôt medzinárodných klavírnych súťaží.
Momenty z predchádzajúcich ročníkov festivalu nájdete tu:
Galéria