21. 6.
Bratislavský chlapčenský zbor


Bratislavský chlapčenský zbor pôsobí na slovenskej umeleckej scéne od roku 1982 pod vedením svojej zakladateľky a zbormajsterky, Magdalény Rovňákovej. Jeho začiatky sa viažu k Slovenskej filharmónii, pri ktorej pôsobil ešte pod názvom Chlapčenský filharmonický zbor. V roku 1988 sa zbor osamostatnil a dnes je súčasťou Súkromnej umeleckej školy, na ktorej študuje priemerne 80 chlapcov vo veku 7 – 28 rokov. BCHZ je víťazom niekoľkých medzinárodných zborových súťaží, koncertuje v Európe, Amerike, Kanade, Japonsku či na Taiwane a pravidelne spolupracuje s renomovanými slovenskými i zahraničnými orchestrami a dirigentmi. V roku 2022 BCHZ vystúpil na festivale Viva Musica! pri príležitosti svojho 40. výročia.
„Je pre nás veľkým potešením a cťou, že môžeme opäť vystúpiť na festivale Viva Musica!, ktorý prináša na Slovensko špičkových umelcov z celého sveta. Máme radosť, že po koncertoch v Taliansku, Francúzsku a Nemecku môžeme priniesť návštevníkom festivalu veselý a – verím – výnimočný koncert. Je to jediný koncert v tejto umeleckej sezóne, na ktorom vystúpi Bratislavský chlapčenský zbor v obsadení viac ako 60 spevákov! Exkluzívne ho pripravujeme pre Viva Musica! festival,“ uviedla Magdaléna Rovňáková, ktorá zbor v súčasnosti vedie spolu so svojím synom, Gabrielom Rovňákom. Koncert sa uskutoční v záhrade národnej kultúrnej pamiatky – Ekocentra v Čunove, novozrekonštruovaného historického kaštieľa, ktorý je v súčasnosti sídlom moderného environmentálno-vzdelávacieho centra.
Vstupné na koncert je v symbolickej výške a vstup je možný do naplnenia povolenej kapacity areálu.
Bratislavský chlapčenský zbor pôsobí na slovenskej umeleckej scéne od roku 1982, keď vznikol pod názvom Chlapčenský filharmonický zbor na pôde Slovenskej filharmónie. Jeho zakladateľkou, umeleckou riaditeľkou a dirigentkou je Magdaléna Rovňáková, dirigentom Gabriel Rovňák ml. Po roku 1989 sa teleso transformovalo na Súkromnú základnú umeleckú školu špecializovanú na chlapčenský zborový spev s názvom Bratislavský chlapčenský zbor. Spolupráca so symfonickými orchestrami (Slovenská filharmónia, Symfonický orchester Slovenského rozhlasu, Viedenskí symfonici, Viedenský rozhlasový orchester, Hamburskí symfonici) obohatila repertoár zboru o desiatky oratórií, kantát a symfónií pod taktovkami popredných svetových dirigentov (Ondrej Lenárd, Bertrand de Billy, James Conlon, Andrew Parrott, Fabio Luisi, Riccardo Muti, Jeffrey Tate, Emmanuel Villaume). Podnetná je tiež spolupráca s orchestrami starých nástrojov. V operách stvárňujú chlapci pôsobivé detské úlohy. Chlapčenský zbor poznajú poslucháči nielen na Slovensku – tlieskali mu návštevníci koncertov v Berlíne, Budapešti, Bruseli, Londýne, Paríži, Moskve, Štokholme, vo Viedni, v Chicagu, Los Angeles, New Yorku, San Franciscu, vo Washingtone, v Montreale, Ottawe, Toronte, Osake, Tokiu či na Taiwane. V novembri 2021 BCHZ úspešne vystúpil na adventných koncertoch vo Francúzsku a vo Švajčiarsku a v máji 2022 teleso zožalo úspech v Amerike. BCHZ disponuje širokým repertoárom sakrálnej a profánnej hudby. V jeho podaní možno počuť gregoriánske chorály, renesančnú hudbu, koncertné omše, štylizácie ľudových piesní aj tvorbu súčasných skladateľov. Viacerí slovenskí skladatelia mu venovali svoje skladby (Ľuboš Bernáth, Viliam Gräffinger, Ivan Hrušovský, Matěj Kroupa, Peter Martinček, Eugen Suchoň, Ilja Zeljenka). Zbor spolupracuje s vynikajúcimi svetovými aj slovenskými sólistami. Spoľahlivá vokálna technika sa uplatňuje vo všetkých hudobných žánroch. Zbor má na svojom konte sedem CD albumov, šesť DVD filmov natočených v spolupráci so Slovenskou televíziou, televízne filmy a spoluprácu so svetovými filmovými spoločnosťami (Hallmark, Miramax). Je držiteľom prvých cien zo súťaží v USA (Des Moines), Ruska (Moskva) a Talianska (Lecce) a mnohých významných ocenení (Cena Ministra kultúry, Zlatá medaila prezidenta SR). V zbore vyrástli mnohí sólisti a výborní zboroví speváci a z jeho radov vzišlo doteraz šesť mladých dirigentov. S telesom spolupracujú špičkoví slovenskí pedagógovia – sopranistky Miriam Garajová, Monika Maglayová a Helena Machats Veselská. Oporou na domácich a svetových pódiách je klaviristka Dana Hajóssy.
Zakladateľka, dirigentka a manažérka Bratislavského chlapčenského zboru Magdaléna Rovňáková stojí na čele telesa od jeho vzniku v roku 1982. Po absolvovaní Konzervatória v Bratislave (hra na klavíri) si zvolila štúdium zborového dirigovania na Vysokej škole múzických umení v triede Petra Hradila, na ktoré nadviazala doktorandským štúdiom pod vedením Juraja Haluzického. Bratislavský chlapčenský zbor priviedla na významné domáce a zahraničné pódiá (Koncertná sieň Slovenskej filharmónie, Konzerthaus vo Viedni, Carnegie Hall v New Yorku, Veľká sála Konzervatória v Moskve, George Weston Hall v Toronte a ď.). Dirigovala stovky a cappella koncertov v katedrálach európskych metropol. Spevákov pripravila na špičkové umelecké produkcie – uvedenie Pendereckého skladby Credo pod taktovkou samotného autora, Mahlerovej Symfónie č. 3 a Symfónie č. 8, Ravelovej opery Dieťa a čary (Konzerthaus Viedeň; dir. Bertrand de Billy, Fabio Luisi, Iván Fischer), Honeggerovho oratória Jana z Arku na hranici, Berliozovo Te Deum (dir. Ondrej Lenárd) či Omša Leonarda Bernsteina (uvedenie v Brne a v Passau, dir. Miloš Machek). Naštudovala Oratórium Terezín britsko-kanadskej autorky Ruth Fazal na svetové uvedenie v Toronte a reprízy v Prahe, Brne, Bratislave, vo Viedni, Tel Avive, Jeruzaleme, Haife, New Yorku a i. Deväť rokov pripravovala chlapcov na účinkovanie vo Viedenskej štátnej opere (Musorgskij: Chovanština, Boito: Mefistofeles). Viac ako tridsať rokov spolupracuje s Operou Slovenského národného divadla, pre ktorú so zborom naštudovala detské party v operách Turandot, Bohéma, Tosca, Werther, Komedianti, Carmen, Čarovná flauta a ď. Pripravila chlapcov na veľké turné s Operou SND v Japonsku a na hosťovanie na Cypre. V roku 1989 založila Súkromnú umeleckú školu, kde sa speváci Bratislavského chlapčenského zboru vzdelávajú v zborovom a sólovom speve. Pôsobí v porotách domácich a medzinárodných súťaží. Je laureátkou Krištáľového krídla, držiteľkou ocenenia Slovenka roka za prácu s talentovanou mládežou a ďalších spoločenských ocenení.
Gabriel Rovňák ml. vyrastal od detstva v Bratislavskom chlapčenskom zbore. Po štúdiu na Konzervatóriu v Bratislave (Július Karaba), ktoré ukončil s titulom „Najlepší absolvent“, navštevoval Janáčkovu akadémiu múzických umení v Brne (Jan Zbavitel). Bol tiež súkromným žiakom Ondreja Lenárda a Otakara Trhlíka. Absolvoval majstrovské kurzy pod vedením Zsolta Nagya a Martina Turnovského. Je absolventom kurzu Cultural Leadership Summit Prague, ktorý v roku 2016 organizoval DeVos Institute New York pre umeleckých manažérov. V roku 2019 sa zúčastnil manažérskych kurzov na Letnej hudobnej škole v Kroměříži pod vedením generálneho riaditeľa Českej filharmónie Davida Marečka. Spolu s Magdalénou Rovňákovou je od roku 2012 zbormajstrom Bratislavského chlapčenského zboru, s ktorým sa predstavil v mnohých európskych krajinách, USA, Kanade a v Rusku. Teleso spolupracuje so Slovenskou filharmóniou, Slovenským národným divadlom a s ďalšími prestížnymi inštitúciami doma i v zahraničí. Gabriel Rovňák ml. pôsobí aj ako symfonický dirigent. Spolupracoval s mnohými orchestrami (Symfonický orchester Slovenského rozhlasu, Štátna filharmónia Košice, Štátny komorný orchester Žilina, Slovenský komorný orchester Bohdana Warchala, Moravská filharmonie Olomouc, Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín, Solamente naturali, Collegium Baroque, Sinfonietta Bratislava, Komorní orchestr města Blansko a ď.) a speváckymi zbormi. Je tiež interným pedagógom na Hudobnej fakulte Janáčkovej akadémie múzických umení v Brne a členom porôt na medzinárodných zborových súťažiach. Je úspešným autorom, dirigentom a moderátorom najväčšieho slovenského hudobno-vzdelávacieho cyklu Príbeh hudby, ktorý aj prostredníctvom spolupráce s STVR sleduje takmer sto tisíc mladých ľudí na celom Slovensku. Projekty z cyklu Príbeh hudby boli uvedené v Bratislave, Žiline i v Košiciach. Dirigent Gabriel Rovňák debutoval s týmto projektom aj v Slovenskom národnom divadle. Na JAMU naštudoval viacero operných predstavení (Smetana: Predaná nevesta, Martinů: Dvakrát Alexandra ď.) a premiéroval skladby mnohých súčasných autorov. V roku 2013 naštudoval a uviedol operu Leoša Janáčka Príhody líšky Bystroušky v nemeckom Hamburgu. Pripravil vzdelávací rozhlasový cyklus o opere, ktorý bol odvysielaný v Slovenskom rozhlase. Stál pri vzniku občianskeho združenia pre súčasnú hudbu SOOZVUK. Je autorom biografickej publikácie o dirigentovi Zdeňkovi Košlerovi. V rokoch 2013 – 2015 pripravil a uviedol o tomto dirigentovi výstavu v Národnom divadle v Prahe a v Slovenskom národnom divadle. O Zdeňkovi Košlerovi pripravil tiež multimediálnu aplikáciu Dirigent pre Samsung Smart TV.
The Bratislava Boys’ Choir has been an active part of the Slovak music scene since 1982 under the direction of its founder and conductor, Magdaléna Rovňáková. The choir’s beginnings are linked to the Slovak Philharmonic, where it originally performed under the name Boys’ Philharmonic Choir. In 1988, the choir became independent and today is part of a private art school, where approximately 80 boys aged 7 to 28 study on average. The Bratislava Boys’ Choir has won several international choir competitions, performs across Europe, America, Canada, Japan, and Taiwan, and regularly collaborates with renowned Slovak and international orchestras and conductors. In 2022, the choir appeared at the Viva Musica! festival to mark its 40th anniversary. “It is a great pleasure and honor for us to once again perform at the Viva Musica! festival, which brings top artists from around the world to Slovakia. After concerts in Italy, France, and Germany, we are excited to present a cheerful and – I believe – exceptional concert to the festival audience. This is the only concert of this artistic season where the Bratislava Boys’ Choir will perform with more than 60 singers! We are preparing it exclusively for the Viva Musica! festival,” said Magdaléna Rovňáková, who leads the choir together with her son, Gabriel Rovňák. The concert will take place in the garden of the national cultural monument Eco-Centre (Ekocentrum) in Čunovo, a newly renovated historic manor house that now serves as a unique environmental and educational center.
Admission to the concert is symbolic, and entry will be allowed until the venue reaches its permitted capacity.
The Bratislava Boys’ Choir has been active on the Slovak music scene since 1982, when it was founded under the name Boys’ Philharmonic Choir as part of the Slovak Philharmonic. Its founder, artistic director, and conductor is Magdaléna Rovňáková, with Gabriel Rovňák Jr. also serving as conductor. After 1989, the ensemble was transformed into a private elementary art school specializing in boys’ choral singing under the name Bratislava Boys’ Choir. Collaborations with symphony orchestras – including the Slovak Philharmonic, Slovak Radio Symphony Orchestra, Vienna Symphony Orchestra, Vienna Radio Orchestra, and Hamburg Symphony Orchestra – have enriched the choir’s repertoire with dozens of oratorios, cantatas, and symphonies under the batons of renowned conductors such as Ondrej Lenárd, Bertrand de Billy, James Conlon, Andrew Parrot, Fabio Luisi, Riccardo Muti, Jeffrey Tate, and Emmanuel Villaume. The choir also actively collaborates with period instrument ensembles. In opera productions, the boys portray expressive children’s roles. The choir is known not only to Slovak audiences – it has received enthusiastic acclaim at concerts in Berlin, Budapest, Brussels, London, Paris, Moscow, Stockholm, Vienna, Chicago, Los Angeles, New York, San Francisco, Washington, Montreal, Ottawa, Toronto, Osaka, Tokyo, and Taiwan. In November 2021, the choir successfully performed Advent concerts in France and Switzerland, and in May 2022, it had a successful tour in America. The Bratislava Boys’ Choir has a broad repertoire of both sacred and secular music. Its performances include Gregorian chant, Renaissance music, concert masses, folk song arrangements, and works by contemporary composers. Many Slovak composers have dedicated pieces to the choir (e.g., Ľuboš Bernáth, Viliam Gräffinger, Ivan Hrušovský, Matěj Kroupa, Peter Martinček, Eugen Suchoň, Ilja Zeljenka). The choir collaborates with outstanding Slovak and international soloists, and its solid vocal technique is applied across all musical genres. The ensemble has released seven CD albums, six DVDs produced in collaboration with Slovak Television, television films, and cooperated with international film companies (e.g., Hallmark, Miramax). It has won first prizes at competitions in the USA (Des Moines), Russia (Moscow), and Italy (Lecce), and has received numerous important awards, including the Prize of the Minister of Culture and the Gold Medal of the President of the Slovak Republic. Many successful soloists and excellent choral singers have emerged from the choir, including six conductors to date. The ensemble works with top Slovak vocal coaches and teachers – sopranos Miriam Garajová, Monika Maglayová, and Helena Machats Veselská. A key figure on both domestic and international stages is the choir’s pianist, Dana Hajóssy.
Magdaléna Rovňáková, founder, conductor, and manager of the Bratislava Boys’ Choir, has led the ensemble since its founding in 1982. After graduating from the Conservatory in Bratislava (piano), she chose to study choral conducting at the Academy of Performing Arts in the class of Peter Hradil, later pursuing a doctoral degree under Juraj Haluzický. Under her leadership, the Bratislava Boys’ Choir has performed on prestigious stages both in Slovakia and abroad – including the Concert Hall of the Slovak Philharmonic, Konzerthaus in Vienna, Carnegie Hall in New York, the Great Hall of the Moscow Conservatory, George Weston Hall in Toronto, and many others. She has conducted hundreds of a cappella concerts in cathedrals across major European cities. She has prepared her singers for leading artistic productions, including Penderecki’s Credounder the baton of the composer himself, Mahler’s Symphonies No. 3 and No. 8, Ravel’s L’Enfant et les sortilèges (Konzerthaus Vienna, conducted by Bertrand de Billy, Fabio Luisi, Iván Fischer), Honegger’s Jeanne d’Arc au bûcher, Berlioz’s Te Deum (cond. Ondrej Lenárd), and Bernstein’s Mass (performed in Brno and Passau, cond. Miloš Machek). She also prepared and premiered the oratorio Terezín by British-Canadian composer Ruth Fazal for its world premiere in Toronto, followed by performances in Prague, Brno, Bratislava, Vienna, Tel Aviv, Jerusalem, Haifa, New York, and other cities. For nine years, she prepared boys for performances at the Vienna State Opera, including productions such as Mussorgsky’s Khovanshchina and Boito’s Mefistofele. For more than 30 years, she has collaborated with the Opera of the Slovak National Theatre, preparing children’s roles for operas including Turandot, La Bohème, Tosca, Werther, Pagliacci, Carmen, The Magic Flute, and others. She also prepared the choir for major tours with the SND Opera in Japan and for guest performances in Cyprus. In 1989, she founded a Private Art School, where members of the Bratislava Boys’ Choir receive training in choral and solo singing. She regularly serves on juries of national and international music competitions. She is a Crystal Wing Award laureate, recipient of the Slovak Woman of the Year award for her work with talented youth, and the holder of several other civic honors.
Gabriel Rovňák Jr. grew up in the Bratislava Boys’ Choir. After studying at the Conservatory in Bratislava (under Július Karaba), which he completed with the title of “Best Graduate”, he went on to study at the Janáček Academy of Performing Arts in Brno (under Jan Zbavitel). He was also a private student of Ondrej Lenárd and Otakar Trhlík, and completed masterclasses led by Zsolt Nagy and Martin Turnovský. He is a graduate of the Cultural Leadership Summit Prague, organized in 2016 by the DeVos Institute New York for arts managers. In 2019, he also attended management courses at the Summer Music School in Kroměříž under the direction of David Mareček, General Director of the Czech Philharmonic. Since 2012, he has been the conductor of the Bratislava Boys’ Choir together with Magdaléna Rovňáková, performing across Europe, the USA, Canada, and Russia. The ensemble collaborates with the Slovak Philharmonic, the Slovak National Theatre, and other prestigious institutions at home and abroad. Gabriel Rovňák Jr. is also active as a symphonic conductor, having worked with many orchestras including the Slovak Radio Symphony Orchestra, Košice State Philharmonic, Slovak Sinfonietta Žilina, Slovak Chamber Orchestra of Bohdan Warchal, Moravian Philharmonic Olomouc, Bohuslav Martinů Philharmonic Zlín, Solamente naturali, Collegium Baroque, Sinfonietta Bratislava, Blansko City Chamber Orchestra, and others, as well as various choirs. He teaches at the Faculty of Music of the Janáček Academy of Performing Arts in Brno and serves as a jury member at international choral competitions. He is also the author, conductor, and presenter of Príbeh hudby (The Story of Music) – the largest music education project in Slovakia, followed by nearly 100,000 young people across the country thanks to collaboration with Slovak Television (STVR). The Story of Music projects have been presented in Bratislava, Žilina, and Košice. Rovňák made his Slovak National Theatre debut with this project. At JAMU, he has conducted several opera productions (Smetana: The Bartered Bride, Martinů: Twice Alexander, among others) and has premiered works by numerous contemporary composers. In 2013, he conducted Janáček’s opera The Cunning Little Vixen in Hamburg, Germany. He created an educational radio series on opera, broadcast by Slovak Radio, and co-founded the civic association for contemporary music SOOZVUK. He is the author of a biographical publication on conductor Zdeněk Košler, and from 2013 to 2015, he curated an exhibition on Košler at both the National Theatre in Prague and the Slovak National Theatre. He also developed a multimedia application on Košler, titled Dirigent, for Samsung Smart TV.
#HudobnéZáhrady #MusicalGardens #NextGeneration
Účinkujúci / Performers
Bratislavský chlapčenský zbor
Bratislava Boys‘ Choir
Alexander Fellmayer / sólo (solo)
Tomáš Urbánek / sólo (solo)
Magdaléna Rovňáková / dirigentka (conductor)
Gabriel Rovňák / dirigent (conductor)
Dana Hajóssy / klavír (piano)
Program
Mikuláš Schneider-Trnavský (1881 – 1958)
A ja som z Oravy debnár
And I Am a Cooper from Orava
Dievčatko oravskô
Little Girl from Orava
indiánska ľudová pieseň / Native American Folk Song
Aiza tasa alua
ľudová pieseň / Folk Song
Horela lipka
The Linden Tree Was Burning
Petr Eben (1929 – 2007)
Farebný svet
Colorful World
ľudová pieseň / Folk Song / arr. Ladislav Weisser
Boleráz
ľudová pieseň / Folk Song / arr. Milan Novák
Tancuj
Dance
ľudová pieseň / Folk Song / arr. Sylvie Bodorová
Okolo mlyna
Around the Mill
Zdeněk Kaňák (1910 – 1991)
Slunko
The Sun
Gioacchino Rossini (1792 – 1868)
Mačacie dueto
Cat Duet (Duetto buffo di due gatti)
Wolfgang Amadeus Mozart (1756 – 1791)
Skúška na koncert
Rehearsal for the Concert
Arthur Edwin Hall (1901 – 1978)
My Evaline
The Beatles
When I’m Sixty-Four
afro-americké spirituály / African-American Spirituals
Little David
Gwine to Ride Up in the Chariot
Soon Ah Will Be Done
Teodor Šebo-Martinský (1911 – 1980)
Dnes mám prvé randevú
Today I Have My First Date
Jaroslav Ježek (1906 – 1942)
Nikdy nic nikdo nemá
No One Ever Has Anything
Sylvie Bodorová (*1954)
Motoris, motoris
Cinďom me pindrale
(z cyklu Ja Ra Laj / from the cycle Ja Ra Laj)
Viliam Gräffinger (*1980)
Macejko
Eugen Suchoň (1908 – 1993)
Aká si mi krásna
How Beautiful You Are to Me
Foto © Vlado Škuta
Zmena programu a účinkujúcich vyhradená. / We reserve the right to change the programme and performers.