Viva Musica! festival

FESTIVAL PRE VŠETKÝCH

Pozícia festivalu Viva Musica! ako najväčšieho medzinárodného letného festivalu v Bratislave je výsledkom 18-ročnej tradície založenej na umeleckej jedinečnosti, programovej rozmanitosti, zakorenenosti v miestnom prostredí a zároveň svetovosti. Tie sú neustále rozvíjané v súlade s novými trendmi a očakávaniami smerom ku konceptu moderného hudobného podujatia, ktoré prostredníctvom hudby dokáže komunikovať nadčasové hodnoty a zároveň reagovať na aktuálne dianie. Umenie a kultúra sú podstatnou súčasťou ľudského života. V súlade s týmto presvedčením je naším cieľom byť festivalom pre všetkých.

Viva Musica! festival vznikol v roku 2005 a od svojho prvého ročníka ponúka to najlepšie z klasickej hudby v podaní špičkových umelcov z celého sveta. Bratislavu na pozvanie festivalu navštívili také osobnosti ako John Malkovich, Philip Glass, Michael Nyman, Nigel Kennedy, Víkingur Ólafsson, Kronos Quartet či skvelá Laurie Anderson.

Zakladateľom festivalu a jeho dlhoročným riaditeľom bol Matej Drlička. Od januára 2021 je riadiľkou festivalu Viva Musica! Janka Kubandová.

Silná dramaturgia s dôrazom na klasickú hudbu a všetky jej odtiene je doménou aj 19. ročníka, ktorý sa uskutoční od 29. júna do 17. augusta 2023 na rôznych miestach v Bratislave a prinesie 15 koncertov. Novinkou sú komorné open-air koncerty s podtitulom Hudobné záhrady, odkazujúce na úplne prvý ročník festivalu, ktorý sa uskutočnil ešte pod názvom Hudobné záhrady Bratislavy a zároveň na obľúbenú sériu koncertov Hudba v sade (všade) realizovanú v Sade Janka Kráľa. Koncerty sa uskutočnia v bratislavských mestských záhradách a parkoch a vstup na väčšinu z nich bude bezplatný.

Viva Musica! festival je od roku 2022 držiteľom medzinárodnej známky kvality EFFE label (Europe for Festivals, Festivals for Europe), udeľovanej Európskou festivalovou asociáciou (EFA) festivalom, ktorých spoločným menovateľom je vysoká umelecká úroveň, prínos k rozvoju domácej scény a významný medzinárodný rozmer. Vďaka oceneniu EFFE label sa Viva Musica! festival stal súčasťou európskej umeleckej komunity, ktorej členmi sú festivaly ako BBC Proms, Edinburgh International Festival, Berliner Festspiele, Pražská jar ci Ars Electronica Linz.

Nad podujatím prevzala záštitu prezidentka Slovenskej republiky pani Zuzana Čaputová a primátor Hlavného mesta SR Bratislavy Matúš Vallo.

PROGRAM