Výnimočné ženy s výnimočnými hlasmi

Bratislava, 22. 6. 2023

Festival Viva Musica! je na kultúrnej mape Slovenska už 19 rokov. Za ten čas jeho návštevníci zažili neopakovateľné koncerty svetových i domácich mien. Silná dramaturgia s dôrazom na klasiku a všetky jej odtiene je doménou aj aktuálneho ročníka, počas ktorého si divákov podmaní kanadská mezzosopranistka Emily D’Angelo, sopranistka Simona Šaturová so svojím Nocturnom a mezzosopranistka Jana Kurucová, ktorá vystúpi v rámci otváracieho koncertu festivalu už 29. júna 2023 vo Veľkom evanjelickom kostole. Nový projekt na festivale predstaví aj fenomenálna česká speváčka a huslistka Iva Bittová.

Tohtoročný otvárací koncert festivalu Viva Musica! bude mať výnimočný charakter. V roku 2023 si pripomíname 30. výročie vzniku Slovenskej republiky a zároveň rovnaký čas, ktorý uplynul od rozdelenia Československa. Prostredníctvom hudby slovenských a českých autorov a v podaní renomovaných slovenských a českých umelcov, ktorých medzinárodná kariéra tento moment viac či menej presahuje, budeme však reflektovať najmä na vzájomnú kultúrnu a umeleckú prepojenosť našich dvoch krajín. Slovenských umelcov bude zastupovať výnimočná mezzosopranistka Jana Kurucová, sólistka Staatsoper v Hamburgu a v súčasnosti jedna z najobsadzovanejších slovenských operných speváčok na európskych pódiách, a klavirista Marian Lapšanský, ktorý už celé desaťročia reprezentuje to najlepšie zo slovenského klavírneho umenia. Z českých hostí sa predstaví vynikajúci violončelista Jiří Bárta a husľový virtuóz Pavel Šporcl. „Na Slovensku a v Bratislave hrám vždy veľmi rád. Festival Viva Musica! poznám a veľmi sa teším na svoje prvé účinkovanie v rámci neho. Som veľmi rád, že sa na koncerte stretnem so skvelými kolegami zo Slovenska a Čiech,“ neskrýva nadšenie Šporcl, ktorý je zároveň známym propagátorom klasickej hudby najmä u mladej generácie.

V programe koncertu, ktorý sa uskutoční 29. júna 2023 o 20:00 vo Veľkom evanjelickom kostole, zaznie o. i. Suchoňova Sonatína pre husle a klavír, op. 11, Janáčkova Sonáta pre klavír 1. X. 1905, Dvořákove Klavírne trio e mol č. 4, op. 90 „Dumky“ či slovenskou ľudovou hudbou inšpirované Variácie na slovenskú ľudovú pieseň pre violončelo a klavír Bohuslava Martinů. „Teším sa na spoluprácu s mojimi česko-slovenskými priateľmi v programe plnom spomienok na štát, v ktorom som prežil 29 rokov svojho života,“ doplnil Jiří Bárta, ktorý na festivale Viva Musica! účinkoval už v roku 2010.

Emily D’Angelo po prvýkrát na Slovensku

Kanadská mezzosopranistka s talianskymi koreňmi Emily D’Angelo patrí k najvýraznejším a najzaujímavejším zjavom súčasného vokálneho umenia. Napriek mladému veku spievala v Metropolitnej opere v New Yorku, v Teatro alla Scala v Miláne, v Londýne, Paríži, Berlíne, Mníchove či Zürichu a presadila sa aj na prestížnych svetových koncertných pódiách a festivaloch. V Bratislave sa Emily D’Angelo predstaví po prvýkrát spolu s americkou klaviristkou Sophiou Muñoz.

Program koncertu bude nadväzovať na jej debutový album enargeia, ktorý vyšiel v roku 2021 vo vydavateľstve Deutsche Grammophon. Namiesto pozlátka a efektnosti, ktoré často sprevádzajú debutové nahrávky, poňala D‘Angelo svoj debut ako hlbokú poetickú výpoveď. „Pre mňa a pre Sophiu je to česť, že náš slovenský debut sa uskutoční práve na festivale Viva Musica!. Na koncerte zaznie program, ktorý sme už predstavili v New Yorku, Toronte či Barcelone. Uvedieme tvorbu Hildegardy z Bingenu, Clary Schumann, Florence Price, ale aj súčasných autoriek ako Missy Mazzoli, Sarah Kirkland Snider či Rebecca Clarke, ktoré doplnia piesne Arnolda Schönberga, Aarona Coplanda a Randyho Newmana. Tešíme sa, že budeme môcť túto krásnu hudbu zdieľať so slovenským publikom,“ povedala D’Angelo. Koncert sa uskutoční 3. augusta 2023 o 20:00 v nádherných priestoroch Slovenskej národnej galérie.

Hudobná prechádzka nočnou krajinou

Nevšedne koncipovaný sólový program divákom predstavia aj ďalší dvaja výnimoční umelci – slovenská sopranistka Simona Šaturová a český klavirista Marek Kozák. Simona Šaturová patrí k stáliciam našej opernej scény. Spolupracovala s viacerými významnými orchestrami a dirigentmi a pravidelne účinkuje v operných domoch vo Viedni, Drážďanoch či v Bruseli. Svoj hlas prepožičala aj herečke Barbare Ronchi vo výpravnom historickom filme Il Boemo o českom opernom skladateľovi Josefovi Myslivečkovi, ktorý bol ocenený šiestimi Českými levmi.

Klavirista Marek Kozák je zase predstaviteľom nastupujúcej generácie mladých umelcov. S jeho menom sa spája výnimočná muzikalita, vynikajúca klavírna technika, zmysel pre proporciu a v neposlednom rade obdivuhodná pokora k notovému zápisu. Svetom nocturna a hudobnou prechádzkou nočnou krajinou, zostavenou z uspávaniek a piesní s tematikou noci od autorov ako Mozart, Schubert, Schumann, Strauss, Debussy, Dvořák, Martinů či Szymanovwski, nás v rámci svojho koncertu prevedú 10. augusta 2023 o 20:00 v priestoroch Pontonu na Tyršovom nábreží.

Čo mi otec spieval

K výnimočným ženám s výnimočným hlasom na festivale Viva Musica! sa tento rok pridá aj Iva Bittová, ktorá už desiatky rokov svojím umením ukazuje, s akou ľahkosťou sa dotýka hraníc mnohých hudobných žánrov ako jazz, folklór či klasická hudba. Spôsob jej tvorby a interpretácie je takmer neuchopiteľný, no to, čo do neho vnáša, je vždy bytostne ľudské, zrozumiteľné a pravdivé. Iva Bittová sa predstaví 29. júla 2023 o 19:00 v Letnej čitárni u Červeného raka spoločne s tureckým violončelistom, skladateľom a improvizátorom Anilom Eraslanom, s ktorým odohrá svoj nový hudobný projekt Čo mi otec spieval (What my father sang to me), nesúci jej jedinečný umelecký rukopis a zároveň pripomínajúci minulosť, zabudnuté svety našich rodičov a starých rodičov či vplyvy národnostne bohatého kultúrneho prostredia Strednej Európy. Jednou z ciest k pochopeniu týchto svetov môže byť ľudová pieseň a jej takmer nekonečná možnosť interpretácie.

Keďže som dcérou moravskej mamy a slovenského otca, výber piesní bol úplne prirodzený: vybrala som melódie, ktoré moji rodičia milovali. Je to pre mňa zároveň spôsob, ako sa im poďakovať za to, že mi dali také úžasné detstvo,“ uviedla Iva Bittová. „Stretnutie dvoch rozdielnych etnických bytostí sa vďaka hudbe prepletá a hľadá vzájomné porozumenie. Návrat do detstva a rodinného zázemia s bohatou tradíciou umožní vytvoriť nový umelecký zážitok. Buďte s nami a naplňme vo chvíli koncertu pozitívne prítomný okamih nášho bytia,“ doplnila Bittová.